Serbare pentru copiii din Parohia Baseu Hudesti

Viața parohiei Iunie 16, 2013

Dacă timpul nu ne ajunge nici o dată oricât de mult am avea la dispoziție, totuși un timp câștigat și de care nu ne pare niciodată rău este cel dăruit copiilor. De aceea am organizat în curtea bisericii Sf Mc Pantelimon un mic spectacol al copiilor. Manifestarea s-a desfășurat după oficierea Sfintei Liturghii, în curtea bisericii, sub cei trei tei seculari. Parfumul florilor de tei șoptea numele lui Eminescu și întărea glasurile copiilor ce rosteau cu însuflețire poezii despre Cel Înviat, despre mironosițe, despre Confessio a Inalt Prea Sfințitului Bartolomeu, plecat să mărturisească în ceruri, urmate de cuvinte sfinte din proorocia lui Isaia ce destăinuiau suferința Celui care ”disprețuit era și Cel din urmă dintre oameni” și cântece despre eroi și Înviere. La program s-a adăgat și piesa de teatru Fiul Risipitor, de autor Mirela Șova, prezentată de 16 copii  din clasele I și a III-a de la Școala generală Hudești, care au venit însoțiți de doamna profesoara Ifrim Cristina. Unii copilași jucau rol de îngeri, alții erau fiul risipitor, fiul cel mare, slujitori, îngeri, tătici grijulii, prin ei pilda din  Sfânta Scriptură prinzând viață. Ceilalți mici participanți prezenți aveau vârste diferite, de la liceu, având fiorii examenului de bacalaureat, până la copiii de grădiniță și gimnaziu. Cei aproape 40 de copii s-au bucurat la final primind din partea parohiei, prin Pr. paroh Andrei Iulian, câte un mic pachețel cu dulciuri. Coordonatorii copiilor din grupul parohial de cateheză au fost Scriba Ana Maria și Scriba Alexandra. Evenimentul se înscrie în parteneriatul pe care Parohia Sf Mc Pantelimon îl are cu Școala Hudești și în programul național de cateheză ”Hristos împărtășit copiilor”.