Concursul Bucuria de a fi crestin Darabani 2013

Viața parohiei Aprilie 26, 2013

Joi, 25 aprilie 2013 În Biserica Sf. Împărați Constantin și Elena Darabani s-a desfășurat faza pe protopopiat a concursului ”Bucuria de a fi creștin” organizat de Patriarhia Română. Comisa de jurizare prezidată de Prot. Costică Pînzariu, a fost formată din Pr.Prof Marius Barabacariu, Prof. Elena Avârvării și Prof. Alina Andrei. Ca organizator a participat și Pr. Andrei Iulian, responsabil pentru cateheză pe Protopopiatul Darabani.

Castigatorii concursului vor reprezenta Protopopiatul Darabani la faza pe Arhiepiscopia Iașilor:

Premiul I sectiunea A muzica: Teodora Negru, parohia Horodiștea, îndrumător  Pr  Ciprian Dumitru Muraru

Premiul I sectiunea B poezie:Anamaria Rosu , Parohia Bașeu Hudești, îndrumator Pr Andrei Iulian

Premiul I sectiunea C interpretare text literar, Eusebiu Chetrariu , parohia Horodiștea, îndrumător  Pr  Ciprian Dumitru Muraru

Din cadrul parohiei Sf.Mc.Pantelimon au participat Alexandra Scriba  la secțiunea interpretare muzicală, Bianca Subotnicu  și Anamaria Roșu , la secțiunea interpretare poetică și Violeta Oana Căpraru  la secțiunea interpretare text literar, patriotic sau religios. Felicitări tuturor celor care au făcut vizibil efortul misionar pe care copiii din grupul de cateheză din Parohia Bașeu îl depun în mod constant.

Pr Andrei Iulian